VEST: Andrej Simendić iz Stare Pazova najbolji recitator u Srbiji • U ponedeljak u Vojki i Staroj Pazovi isključenje struje • U Vojki međunarodno takmičenje u aeromodelarstvu • FUDBAL: Jedinstvo ponovo prvo, Dunav se ipak spašava • Rukometašice Mladosti završile sezonu među pet najboljih timova u državi • ŽFK Prave Dame ponovo izborile prvoligaški status • Odbojkašice Omladinca iz Novih Banovaca šampionke Srbije u konkurenciji kadetkinja • Vreme: oblačno, temperatura do 17 stepeni • RTV Stara Pazova možete gledati na poziciji 545 kod operatera Supernova i na 545 kod MTS-a • Program Radija Stara Pazova možete slušati na frekvenciji 91,5 MHz •
Život Stara Pazova 01.12.2021.
Koliko roditelje košta dolazak prve bebe?

Najlepša uloga u životu je ostvariti se kao roditelj. Međutim, parovi u Srbiji se danas teško odlučuju na taj korak najčešće iz uverenja da za bebu treba mnogo novca. Evo kratkog prikaza troškova koje možete očekivati,kao i par korisnih saveta kako ne preterati u kupovini za bebu.


Novi član porodice uskoro stiže. Poneseni osećajem sreće i uzbuđenja, ne obraćamo mnogo pažnje na to koliko nam novca zaista treba za dolazak novorođenčeta. Dupla sreća, ali i dupla briga – nastaje kad se rode dve bebe, kao u slučaju Zorane Tintor u Novoj Pazovi:


"Spisak šta sve treba za bebe smo pravili mesecima ranije kako bi znali šta nam je sve potrebno da nešto ne bismo propustili. Pitali smo prijatelje koji već imaju male bebe šta im je sve potrebno i uglavnom pratili njihov spisak. Naravno, dodali smo šta mi još mislimo da treba."


Pre dolaska bebe kući, potrebno je pripremiti krevetac, kolica, nosiljku, garderobu, flašice, sredstva za higijenu... Pa, da krenemo od povijanja: Bebe najviše koriste praktične jednokratne pelene, a za čuveni pampers moramo izdvojiti oko 2.000 dinara. Morate planirati najmanje 10 komada "tetra" pelena i švedskih pelena koje su potrebne za tzv. "široko" povijanje (roditelji znaju šta je to). Odeća za malu bebu košta od 6.000 do 16.000 u zavisnosti od proizvođača. 


Mlečne formule za bebe koje ne sisaju koštaju od 650 dinara pa naviše, u zavisnosti od gramaže i proizvođača. Što je beba starija, to pakovanje mleka kraće traje. Za flašice planirajte najmanje 2.500, a za bebi kozmetiku 3.600 dinara.


A sada, dobrodošli u svet opreme za vašu bebu:


"Krevetac imate od 14.500 do 23.500", kaže Ilijana Resanović iz prodavnice dečje opreme "Švrća". "Dušek se kupuju posebno u zavisnosti za šta se kupac koji dođe kod nas odluči, ali cena varira od 3.100 dinara do 3.900 dinara za onaj koji je od memorijske pene i antialergijski. Kada su kolica u pitanju imamo setove 3 u 1 i cene su od 22.000 do 50 - 60.000."


U uzbuđenju oko dolaska novog deteta, naročito ako je prva beba u pitanju, roditelji i bake i deke se pomalo "zalete" u opremanju bebe. Preterivanje u kupovini nije preporučljivo, kažu u prodavnici "Švrća":


"Pimetili smo da se sveži roditelji kad uđu u radnju uglavnom uspaniče i pomisle kako im SVE treba. Zato smo spremili tzv. spisak kupovine i tu smo da pomognemo u svemu. Kada im pripremite pomenuti spisak kupovine, neće se preterati, a isto tako neće se ništa važno zaboraviti", ističu u "Švrći".


Sve u svemu, za te prve bebine dane komplet oprema će Vas izaći oko 65.000 dinara pa naviše. 


Zorana Tintor sa početka naše priče pretpostavlja da su za opremanje tek rođenih blizanaca potrošili oko 150.000 dinara jer se skoro sve nabavljalo duplo:


"Dok smo kupili kolica, pa dva krevetca, odelca, kadice za kupanje, stalak za kupanje, daska za presvlačenje koja je praktična jer se stavlja na krevetac da se beba presvlači... tako da je potrebno stvarno dosta para uložiti kada su blizanci u pitanju", zaključuje mama Zorana.  


I ne zaboravite, bebe brzo rastu, neke stvari neće stići ni da koriste. Bebi odeću i opremu, minimalno korišćenu možete pronaći i kod rodbine i prijatelja. A tu su i "babinje", vrlo praktičan običaj.


Bonus VIDEO: Pogledajte šta o triškovima dolaska orvih beba kaže mama blizanaca: