Velika je potreba za konstantnom edukacijom na polju mentalnog zdravlja, naročito srednjoškolaca, u cilju boljeg suočavanja ali i prepoznavanja sipmtoma depresije, te su upravo zbog toga staropazovačka Gimnazija “Branko Radičević” ali i njeni učenici prepoznali važnost ove teme i u saradnji sa Domom Zdravlja Dr Jovan Jovanović Zmaj, održali predavanje o istom.
Najčešći broj pacijenata uzrasta od 15 do 19 godina dolazi sa sumnjama na depresivnost, a postoji i veliki broj dece koji imaju pokušaj ili razmišljanje o samopovređivanju, koja je usko povezana tema sa depresivnosti, navodi Irena Militar, master psiholog DZ “Dr Jovan Jovanović Zmaj.
“Poenta priče je da edukujemo mlade da prepoznaju šta jeste depresija, i šta u toj situaciji da rade, da ih naučimo da to nije sramota, da je to nešto što može svakome da se desi, ali takođe i da ih podstaknemo time i na empatiju – da kada kod školskog druga ili drugarice vide promenu u ponašanju, da odreaguju, da kažu nekome, da daju savet, da budu nežniji, topliji, da ne budu grubi, da ismejavaju”, naglašava Irena Militar.
Mentalno zdravlje dece u školskom uzrastu je jedan od veoma važnih činilaca celokupnog blagostanja dece. Školski period predstavlja period koji u velikoj meri formira našu ličnost i to kako ćemo se ponašati kao odrasli. Ako na ovom uzrastu decu naučimo da je važno brinuti o mentalnom zdravlju i pričati o svemu što nas muči, to u velikoj meri smanjuje rizik od javljanja depresije, samopovređivanja, izolacije, anskioznosti ili paničnih napada.