Predhodnih dana viber grupe roditelja školske dece prepune su rasprave o tome šta kupiti vaspitačici, učiteljici ili razrednoj za praznik žena 8. mart. Najveću nedoumicu i raspravu izaziva odgovor na pitanje koliko novca po detetu da se sakupi i na osnovu toga za koji poklon se odlučiti?
Prema anketi postavljenoj na sajtu rtvstarapazova.rs većina sugrađana, njih 44%, je preporučila da se ništa ne kupuje već da deca sama naprave nešto. Međutim, u praksi za ovu opciju, sigurni smo, nijedan razred se nije odlučio.
Kada je opcija kupovine poklona u pitanju, najveći broj njih 28% se opredelio za da svako dete priloži po 100 dinara, što bi u ukupnoj sumi uzimajući u obzir veličinu odeljenja bilo oko 2000 do 3000 dinara.
Njih 18% je za to da deca prilože po 300 dinara što će u ukupnoj sumi izaći od 6.000 do najviše 9.000 dinara. Za najskuplju ponuđenu varijantu od 500 dinara po detetu opredelilo se svega 10% građana. U tom slučaju učiteljici bi sledovao poklon u iznosu od 10.000 do 15.000 dinara. Sudeći prema iskustvima roditelja, upravo ova najskuplja varijanta je i najčešća u školama na teritoriji staropazovačke opštine.
Na kraju učiteljice dobiju poklon + cveće. A pokloni su različiti: najčešće vaučeri za kupovinu u velikim lancima kozmetike, nakit, odeća, vazne, ukrasi i slične asesorije iz gift šopova. Sve češće u poslednje vreme se kupe i praktične stvari, pa su tako neke učiteljice dobile bicikl u vrednosti od stotinjak evra, a nekima je uplaćen spa - velnes vikend da se jednom godišnje relaksiraju od napornog rada sa decom.
Nekada se učiteljicama nisu poklanjale stvari koje imaju novčanu vrednost. U najboljem slučaju deca od džeparca sakupe za buket cveća ili neku sitnicu. Sa protokom vremena sitnice su postajale krupnije i skuplje stvari. Generalno, kod dela roditelja vlada uverenje da je poklon ispod par hiljada dinara ponižavajuć za ženu koja im uči i vaspita decu. I kako to obično biva, imućniji roditelji nemaju razumevanja za one slabijeg materijalnog stanja.
Kada se već prikupljaju sredstva u vrednosti od oko 100 evra, preporučuju se pokloni koji će biti primer deci. Tako da bi roditelji trebalo da se odluče kupovinu kapitalnog izdanja knjige ili enciklopedije, godišnje pretplate na časopis tipa „Nacionalna geografija“, karte za pozorišnu predstvu, operu ili koncert sa sve prevozom do prestonice ili prosto da sakupljeni novac zajedno sa učiteljicom doniraju u humanitarne svrhe.