Pristup farmama svinja od danas je dozvoljen samo veterinarima i ljudima koji rade na njima. Ministarstvo poljoprivrede uputilo je hitan dopis svim veterinarskim službama u Srbiji o eksternim merama koje treba da se preduzmu povodom masovnog širenja afričke kuge u našoj zemlji kako bi se informisali sami proizvođači na farmama ali i nosioci poljoprivrednih gazdinstava.
Bolest se širi veoma brzo i to vazduhom, kopnom, preko garderobe, obućom i ostacima ljudske hrana koja se daje svinjama. Jedni od simptoma su: životnja odbija hranu, vodu, ne ustaje, a ono što je uobičajeno za ovaj virus je pojava plavetnila na koži i na kraju uginuće.
Veliki broj svinja zarazio se preko divljih svinja, lovci ovde imaju veliku ulogu jer su učestvovali u odstrelu zaraženih divljih jedinki koji su bili prenosioci ove bolesti.
Ovo su važne preporuke Ministarstva za građane koji imaju svoja gazdinstva, ali i lica koja drže farme svinja:
"Kupovinu nazimica, krmača i nerastova smanjiti na minimum, održavati kontinuirane dezobarijere kako za transportna vozila tako i za sva lica koja ulaze na farme i u ekonomsko dvorište, ne vrštiti prirodni pripust sa nerastom iz sela, postaviti ogradu oko celog dvorišta, svinje držati isključivo zatvorene, svim licima pre ulaska u deo gde su smeštene svinje obezbediti jedokratnu zaštitnu odeću i obuću, obezbediti sredstva za pranje i dezinfikovanje ruku, zabraniti obilazak svinjca komšijama, svinje ne hraniti pomijama, pse držati na vezu kako ne bi imali pristup ulasku u objekat, postaviti zaštitne mreže na prozore objekta u cilju sprečavanja ulaska insekata i ptica. U slučaju uginuća bilo koje kategorije svinja ODMAH obavestiti stručno lice iz nadležne veterinarske stanice".
Za afričku kugu još uvek nema leka, a ni vakcine, svaka zaražena svinja u sebi ima novu vrstu virusa, jedino se eutanazijom svih zaraženih dvorišta može sprečiti dalje širenje, a država je za ovu metodu suzbijanja virusa predvidela i naknadu štete.