Nakon praznika namirnice biljnog porekla dosta su traženije od strane kupaca na staropazovačkoj pijaci, takva je situacija i sa bundevom. Tokom jeseni i zime od bundeve se mogu pripremati i slana i slaka jela, a može se jesti i na razne načine: živa, dinstana, pečena, pržena ali i u piti. Cena “Vojvođanske banane” kako je još i zovu, na pijaci se kretala od 50 do 200 dinara za kilogram.
Iako je na tezgama od septembra meseca, njena prodaja na bolje krenula je u decembru i januaru kažu prodavci. Problem sa bundevama je što su one veoma osetljive i ne opstaju dugo jer se ni sa čim ne prskaju.
Bundeva je naše nacionalno blago i što se tiče vitamina i provitamina i što se tiče njenog sastava i svega onoga što u sebi ima, naglašava nutricionistkinja Borislava Skopljak:
“Bundeva je niskokalorična biljka, najbogatija je vitaminom C, A i vitaminima B grupe, a od minerala kalijumom, kalcijumom i gvožđem. Od bundevinih semenki možemo da pravimo i ulje koje je jako zdravo jer sadrži omega-3 i omega-6 masne kiseline koje su važne za naš organizam, najviše su značajne za smanjenje holesterola u krvi. Od bundeve možemo da koristimo i njenu koru jer i ona sadrži vitamine i minerale, ali je važno da se ona dobro skupa pre upotrebe”.
Stručnjaci smatraju da ako bismo jeli samo jednu krišku bundeve svakog dana, olakšali bi našim očima i našem imunitetu kao i sistemu za varenje.