Posao na otvorenom ne bi trebalo da se obavlja u periodu najtoplijeg dela dana, od 11 do 16 časova a poslodavci bi trebalo da reorganizuju i rad u proizvodnji u toku velikih vrućina, navodi se u smernicama za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama koje je izdalo Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike i Uprava za bezbednost na radu.
Reorganizacija rada je i zakonska obaveza prema Zakonu o bezbednosti zdravlja na radu, jer pri visokim temperaturama može doći do toplotnog stresa.
Poslodavac je dužan da obezbedi sve potrebne uslove za rad, što se odnosi i na proizvodne pogone gde se rade i tri smene, a tu je obavezno redovno provetravanje prostora, makar prirodno ukoliko nema klimatizacije.
U toku ovog toplotnog talasa pojačana je kontrola inspekcije po gradilištima, koja proverava rad i poštovanje navedenih odredbi sa akcentom da to da li je poslodavac obezbedio zaposlenima dovoljno vode, da li imaju zaštitnu opremu, češće pauze, i prekid rada u toku najtoplijeg dela dana. Bilo je mnogo prijava u prethodnom periodu.
Ukoliko dođe do požara ili povrede, novčane kazne za poslodavce se kreću od milion dinara pa naviše a u slučaju krivične odgovornosti čak i kazna zatvora. Ljudski život je najbitniji kaže prof. dr Đorđe Vranješ iz Instituta BIT Novi Banovci a proizvodnja se može nadoknaditi na razne načine.