Kako se navodi u izveštaju koji je objavio Republički zavod za socijalnu zaštitu u 2023. godini, 47 centara za socijalni rad (27,6 odsto) imali su na svojoj evidenciji decu žrtve dečijeg braka. Najviše slučajeva prijavio je Centar u Novom Sadu, zatim u Staroj Pazovi i Leskovcu. Tragom ove informacije, posetili smo Centar za socijalni rad u Staroj Pazovi, gde saznajemo, da su u pitanju veze maloletnika u kojima je došlo do neplanirane trudnoće a formalno je zaključen samo jedan brak maloletne devojke.
Prema podacima staropazovačkog Centru za socijalni rad, na teritoriji ove opštine prošle godine je bilo 11 slučajeva maloletničkih veza sa trudnoćom a formalno je zaključen samo jedan brak. Maloletnički brak je moguć uz dozvolu suda a on je najrasprostranjeniji među decom romske nacionalnosti, iako je bio i jedan izuzetak. Prema proceduri, nakon što maloletnica rodi u ceo proces se uključuju timovi Centra za socijalni rad koje o porođaju obaveste iz porodilišta:
“Procenjujemo da li neko od roditelja može da bude staratelj toj bebi. Nismo za to da maloletna osoba bude staratelj i najčešće tu ulogu preuzmu roditelji maloletne majke. Objasnimo im šta znači uloga staratelja, da to nije oduzimanje deteta toj maloletnoj osobi već da će npr. njena majka kao staratelj odlaziti kod lekara, završavati papirologiju… u tom smislu da će biti staratelj, a da ona kao majka i dalje može da brine o detetu”- kaže za RTV Stara Pazova Aleksandra Marjanović, psiholog Centra za socijalni rad.
Ne beleže da su maloletne majke napuštale bebe, jer uglavnom roditelji devojke pruže podršku. U mnogim slučajevima je u pitanju porodična tradicija, u kojima su i starije generacije vrlo rano stupale u brak. Ipak, kod većine to bude stresna situacija a uglavnom su u pitanju maloletne devojke. Najmlađa je imala 16 godina, dok su momci stariji svega nekoliko godina i mnogi ne žele da priznaju očinstvo:
“U situaciji kad devojka ima 17 godina a suprug 18 ili 19 i ako su se odlučili na to, onda oboje prihvate roditeljstvo i prilagode se situaciji. Dosta često i opstanu u braku. Ali tamo gde je iz vanbračne veze rođeno dete, imamo čest slučaj da ti očevi ni ne žele da priznaju dete. Ili priznaju ali kasnije se ne interesuju za dete, tako da sve ostane na maloletnoj majci i njenim roditeljima”- ističe psihološkinja Marjanović.
U Centru za socijalni rad u Staroj Pazovi beleže i 5 slučajeva uspešnog opstanka bračne zajednice u koju su stupile maloletnice. Ipak, tim stručnjaka upozorava da je veoma opasno kratkoročno upoznavanje i zabavljanje i savetuje mladim ljudima da se odgovorno ponašaju prema sebi i svom reproduktivnom zdravlju, kako ne bi sebi uskratili mladost i morali da preuzmu odgovornosti koje još nisu za njihove godine.