Još jedan Novembar – mesec posvećen raku pluća Srbija dočekuje sa zabrinjavajućom statistikom - od karcinoma pluća godišnje oboli sedam hiljada, a umre oko pet hiljada ljudi. Rak pluća brzo raste, rano metastazira, obično se kasno otkriva te je postao jedan od najvećih zdravstvenih problema na globalnom nivou.
“Što se tiče faktora rizika najznačajnije je pušenje – bilo aktivno ili pasivno. Brojne studije su pokazale da pasivni pušači imaju gotovo isti rizik kao i aktivni pušači od oboljevanja od karcinoma pluća. Nakon pušenja to je aerozagađenje, brojne zagađujuće materije iz spoljašnje sredine, ne samo iz životne već i iz radne sredine. Naravno, ne smemo zaboraviti ni genetsku predispoziciju”, istakao je za RTVSP dr Nikola Subotić, doktor medice u DZ “Dr Jovan Jovanović Zmaj”.
Doktor Subotić dodao je da je kasno otkrivanje raka pluća često rezultat nespecifičnih simptoma koji se lako prepisuju manje ozbiljnim zdravstvenim problemima poput kašlja i zamora. “Jedan od najvažnijih simptoma jeste kašalj, može da se da se javi takođe i gušenje, bolovi u grudima, iskašljavanje krvi, a neki od simptoma ne moraju da budu usko specifični za karcinom pluća, kao što je slabost, malaksalost, brzo zamaranje, gubitak apetita, i nagli gubitak telesne težine”, dodao je dr Subotić.
Na konferenciji za novinare na Klinici za pulmologiju, a povodom meseca Novembra, moglo se čuti da će u Srbiji biti pokrenut skrining za rano otkrivanje raka pluća. Rečeno je i da je potreba za skriningom ogromna, jer podaci pokazuju da se u zemljama u kojima se isti sprovodi, smrtnost od raka pluća smanjila i do 40 odsto.