VEST: Andrej Simendić iz Stare Pazova najbolji recitator u Srbiji • U ponedeljak u Vojki i Staroj Pazovi isključenje struje • U Vojki međunarodno takmičenje u aeromodelarstvu • FUDBAL: Jedinstvo ponovo prvo, Dunav se ipak spašava • Rukometašice Mladosti završile sezonu među pet najboljih timova u državi • ŽFK Prave Dame ponovo izborile prvoligaški status • Odbojkašice Omladinca iz Novih Banovaca šampionke Srbije u konkurenciji kadetkinja • Vreme: oblačno, temperatura do 17 stepeni • RTV Stara Pazova možete gledati na poziciji 545 kod operatera Supernova i na 545 kod MTS-a • Program Radija Stara Pazova možete slušati na frekvenciji 91,5 MHz •
Info Stara Pazova 10.12.2024.
U toku epidemija ovčijih boginja u opštini Stara Pazova (VIDEO)

Poslednja dva meseca u staropazovačkoj opštini je prisutna epidemija ovčijih boginja, najčešće među decom vrtićkog uzrasta.


Poznato je da je klinička slika kod najmlađih lakša dok stariji teže podnose. Varičele su veoma su zarazne, javljaju se uglavnom u jesenjem, zimskom i ranom prolećnom periodu, te je ovo uobičajeno doba, istakla je dr Aleksandra Simoncig Netjasov, specijalista pedijatrije u Domu zdravlja u Staroj Pazovi.


"Pre svega zahteva izolaciju tri sedmice, da se preleži i da ta deca koja su u tom momentu oslabljenog imuniteta ne dobiju neke druge infekcije. Jako je važno i da ne prenesu ovu osipnu gorznicu i nekome ko ne bi trebalo da je dobije, to su trudnice koje nisu preležale, hronični bolesnici, osobe sa malignim bolestima", naglašava doktorka.


Ovčije boginje se opisuju kao kapi rose na latici ruže ispunjene vodenim sadržajem, pojavljuju se u naletima pa se prvih 5-7 dana različito manifestuju na koži.


Nekada se varičela ne ispolji u tipičnom obliku već bude vrlo malo promena na koži a ta osoba je ustvari preležala tako da može da prođe i neprimećeno. Osobe koje sumnjaju, treba da urade antitela na varičela zoster virus, preporučuje dr Simoncig Netjasov.



Doktorka naglašava da je u lečenju varičela najvažnije redovno tuširanje jer koža mora da bude čista. Evo još nekoliko korisnih saveta:


"Deca se često češu i samim tim mogu da doprinesu razvoju neke infekcije. Može se dati neki antihistaminik, obično roditelji danas imaju kod kuće neki ksizal, erijus, citirizin, aerogal, to će ublažiti svrab. Spolja mažemo krečno mleko sa anestezinom, koji doprinosi lakšem sušenju", savetuje doktorka.           


Protiv ovčijih boginja postoji vakcina koja nije u kalendaru obavezne imunizacije. Prema saznanjima, u staropazovačkom domu zdravlja sve je više zainteresovanih roditelja za ovu vakcinu, koja daje veoma visok stepen zaštite.