Statistike pokazuju da više od 850 miliona ljudi širom sveta boluje od neke vrste bubrežne slabosti, a hronična bubrežna insuficijencija pogađa milione pacijenata, od kojih mnogi zavise od dijalize ili transplantacije bubrega. Bolest dolazi tiho i u početku ne daje izražene simptome.
“Ono što je važno – Zavod za javno zdravlje napravio je aplikaciju gde lekari popunjavaju da li neko ima problema što se tiče bubrežnih oboljenja, jer je primećeno da i kada dođe do terminalne bubrežne faze i otkazivanja bubrega, mi ne znamo uvek tačnu dijagnozu i zbog čega se nešto desilo. I zato sad postoji jedan upitnik koji se popunjava i tačno se procenjuje i bubrežna fukncija kolika je, da bi se moglo na vreme reagovati i na vreme krenuti sa lečenjem i prevencijom”, istakla je direktorka Doma zdravlja “Dr Jovan Jovanović Zmaj” dr Svetlana Dudić, specijalista interne medicine – nefrološkinja.
Povećan rizik od bolesti bubrega imaju osobe sa dijabetesom, pacijenti sa visokim krvnim pritiskom, a rizičnoj kateriji pripadaju i gojazni i pušači. Važno je da vodimo računa o bubrezima i da se redovno kontrolišemo. “Mi u Domu zdravlja radimo i na neki način skrining, radimo mikroalbominuriju, gde na vreme mi možemo da otkrijemo da li postoje oštećenja na nivou bubrega i da krenemo sa adekvatnom terapijom. Takođe, u sklopu Doma zdravlja imamo Savetovalište za dijabetes i radimo sredom i četvrkom, radi se i sa pacijentima koji su već oboleli od dijabetesa, a takođe i pacijenti koji imaju bilo kakav problem mogu da dođu i potraže pomoć”, dodala je dr Dudić.
U staropazovačkom Centru za hemodijalizu koja radi pri Domu zdravlja „Dr Jovan Jovanović Zmaj“ trenutno se leči 48 pacijenata, a nažalost taj broj se iz godine u godinu povećava.
“Na nivou cele Srbije je oko 6000 pacijenata koji se leče hroničnim programom hemodijalize. Ovaj broj je u povećanju svake godine i negde se smatra da 1 od 10 osoba u svetu boluje od nekog oblika bubrežne slabosti, a smatra se i da će do 2040. godine hronična bubrežna bolest biti na 5. mestu po smrtnosti”, zaključila je direktorka Doma zdravlja.
Pored centra za hemodijalizu koji u Staroj Pazovi radi od 2012. godine plan je da se u narednom periodu otvori i jedna nefrološka ambulanta.
Rana dijagnoza i lečenje, kao i promene u ishrani i načinu života, od vitalnog su značaja i često mogu pomoći u usporavanju ili sprečavanju daljeg oštećenja. Ukoliko bolest bubrega prođe neotkrivena ili se ne leči kako treba, može napredovati do prestanka rada bubrega, što je fatalno bez lečenja. U slučaju da bubrezi prestanu s radom, potrebno je kontinuirano lečenje kao što je redovna dijaliza ili transplantacija bubrega.