Danas je praznik Cveti koji se obeležava nedelju dana pred jedan od najradosnijih hrišćanskih praznika, Uskrs, koji se ove godine kako po julijanskom tako i gregorijanskom kalendaru proslavlja 20. aprila.
Današnji dan se obeležava u spomen na svečani ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim a u narodu postoje različiti običaji.
Prema pravoslavnim običajima, rano se ustaje i sa decom bere cveće, koje se zatim stavlja stavlja u činiju zajedno sa vodom, da bi se porodica potom umila tom vodom u kojoj je potopljeno cveće.
Prema narodnom verovanju, ko se umije tom vodom, biće lep cele godine.
Kod staropazovačkih Slovaka za Cvetnu nedelju je sačuvan običaj tzv. Panjičke u prevodu - gospođice.
Predstavljaju simbol mladosti, prosperiteta, zdravlja, novog života.
Deca starosti do 12 godina u grupama od dvoje ili najčešće troje, obučena u narodnu nošnju posećuju svoje rođake, prijatelje i poznanike, pri čemu pevaju pesmicu o ovom danu igrajući kolo.
Domaćini rado dočekuju, jer veruje se, da koga su posetile panjičke, biće srećan cele godine. Daruju ih poklonima, te u njihove ukrašene košare stavljaju jaja, slatkiše i novac.
Jedna devojčica je obučena kao mlada, sa partom na glavi, dok su ostali u svečanoj nošnji. Dečaci su pratnja, i pomažu pri nošenju korpica punih poklona.
Ovo je jedinstven običaj sačuvan u Staroj Pazovi u ovakvom obliku i neguje se dva i po veka.
Običaj je i da sve grupe dece dođu u Slovačku evangeličku crkvu, kao što je to bilo i danas. Sveštenik Igor Feldi je sa radošću dočekao oko 30 mališana, ispred oltara im ispričao o ovom danu i blagosiljao.
Lepa slika mogla se videti na kraju, kada su sva deca su zajedno igrala i pevala ispred crkve. Zatim su u grupama nastavili da obilaze poznanike da im nagoveste dolazak najvećeg hrišćanskog praznika – Uskrsa.