VEST: Andrej Simendić iz Stare Pazova najbolji recitator u Srbiji • U ponedeljak u Vojki i Staroj Pazovi isključenje struje • U Vojki međunarodno takmičenje u aeromodelarstvu • FUDBAL: Jedinstvo ponovo prvo, Dunav se ipak spašava • Rukometašice Mladosti završile sezonu među pet najboljih timova u državi • ŽFK Prave Dame ponovo izborile prvoligaški status • Odbojkašice Omladinca iz Novih Banovaca šampionke Srbije u konkurenciji kadetkinja • Vreme: oblačno, temperatura do 17 stepeni • RTV Stara Pazova možete gledati na poziciji 545 kod operatera Supernova i na 545 kod MTS-a • Program Radija Stara Pazova možete slušati na frekvenciji 91,5 MHz •
Život Stara Pazova 20.05.2025.
Svetski dan pčela: Najvažnija bića na planeti

Danas se  obeležava Svetski dan pčela, dan posvećen jednim od najvrednijih i najznačajnijih stanovnika naše planete.


Iako male, pčele imaju ogromnu ulogu u očuvanju prirode, proizvodnji hrane i ravnoteži ekosistema.


Svetski dan pčela obeležava se 20. maja u svetu kao dan posvećen pčelarstvu i pčelama.


Primetimo ih kada zuje oko nas, ali ne pridajemo dovoljno pažnje koliko zaista zaslužuju.  


Pčele su proglašene za najvažnija bićima na Zemlji zato što 70% svetske poljoprivrede zavisi isključivo od njih a po rečima  Radoslava Kneževića, predsednika Udruženja pčelara Polen iz Nove Pazove, pčele najviše ugrožava  čovek.


Pčela je živela mnogo pre homosapiensa. Kako smo mi počeli da radimo sa košnicama, pčela je doživela tragediju. Mi se žalimo na ratare, jer primećujem u okolini koliko se prskaju svi usevi, ali ja kao vlasnik košnica, moram da razmišljam i radim kako bi ih udaljio od nebezbednih mesta i približio tamo, gde će imati koristi”, kaže  Radoslav Knežević.


Ovog proleća su pčelari imali velike gubitke u košnicama a ujedno se suočavaju sa svakodnevnim problemima, od nepovoljnih vremenskih prilika, do  prskanja useva i zasada voća.


Zbog toga je potrebna saradnja između svih poljoprivrednika i pčelara. Preporuka je da se prskanje obavlja u rano jutro ili kasno uveče uz savete stručnjaka, kako ovi korisni insekti ne bi bili ugroženi a pčelari opet sele košnice na bezbedna mesta.


Medonosne pčele poznate su kao najvažniji oprašivači. Kruška na primer bez oprašivanja daje samo 6 odsto roda, naglašava Živko Gorjanović, jedan od najstarijih pčelara u opštini Stara Pazova i kaže da su pčele  čudo prirode.


One same grade svoj dom, same naprave nameštaj, same ga dezinfikuju, imaju svoje bolnice, gde se leče sa antibioticima, koje same prave. Znači mi njima uopšte nismo potrebni, samo im uzimamo med i druge proizvode i maltretiramo ih. A one mogu bez nas, samo kad ih ne bi trovali, “ objašnjava Gorjanović.


Uz pčelinje proizvode, zna vrlo dobro za sve benefite od pčela a njima je zahvalan i za svoje zdravlje. Pored apiterapije za disajne puteve, opušta  i  samo prisustvo pčela pored kojih leti i spava.


Nestanak pčela bi imao nesagledive posledice po naš svakodnevni život i zato treba da ih čuvamo.


Svetski dan pčela pčelari u Srbiji ove godine obeležavaju ponosni na tradiciju pčelarstva, ali i zabrinuti zbog mnogih izazova. Pre svega zbog lošeg početka sezone uz borbu za uvećanje društava, zbog  slabe prve, bagremove paše i čestih pojava falsifikata na tržištu, te uvoza meda, što sve utiče na razvoj i opstanak  pčelarstva, kao važne grane poljoprivrede.