Naučna monografija istaknzutog srpskog istoričara, prevodioca i scenariste Dejana Ristoića koja nosi naziv „Kuća nesagorivih reči: Narodna biblioteka Srbije 1938 – 1941.“ Predstavljena je u staropazovačkoj Narodnoj biblioteci „Dositej Obradović gde je prikazan i dokumentarni film „Sećanje iz pepela“ rađen po ideji nekadašnjeg upravnika nacionalne biblioteke i državnog sekretara za kulturu u Vladi Srbije.
Delimično stradanje srpskog nacionalnog fonda u Prvom, kao i njegovo potpuno uništenje u Drugom svetskom ratu tema je kojom se u monografiji „Kuća nesagorivih reči“ bavio istoričar Dejan Ristić. Pola miliona bibliotečkih jedinica, odnosno 300.000 naslova spaljeno je 6. aprila 1941. godine na Kosančićevom vencu. Narodna biblioteka Srbije danas raspolaže sa 6 miliona bibliotečkih jedinica, nacionalni fond raspoređen je na 90 kilometara polica, hronološki pokriva period o d11. Veka do danas, dok u geografskom smislu pokriva celu planetu i vredna je 30 milijardi evra.
Rističev rukopis poslužio je da se za snimanje dokumebntarnog filma „Sećanje iz pepela“ koji je prikazan u satropazovačkoj biblioteci koja u ovoj godini obeležava 140 godina od osnivanja. Ova naučna monografija objavljena je krajem 2016. Godine i od tada predstavljena je u 50 gradova u Srbiji, zatim u Republici Srpskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Makedoniji.
Kultura
Stara Pazova
06.12.2018.